Încarc Evenimente

Atelier de inițiere în cățărare – Cheile Bicazului

22 mai , 09:00 - 23 mai , 17:00

RON 300

În perioada 22-23 mai 2021, Asociația Montană Carpați organizează un atelier de cățărare adresat începătorilor:

• Descriere: Atelierul va fi axat pe învăţarea tehnicilor de bază de asigurare, deplasare pe stâncă, echipare şi dezechipare a traseelor. Scopul acestui curs este să te familiarizezi cu tehnicile folosite la căţărat, cu echipamentul şi folosirea corectă a lui. Vom insista mai ales pe siguranţa în căţărare: filarea corectă (în manşă şi cap de coardă), abordarea unui traseu, echiparea şi dezechiparea traseelor, rapelul.
  • Instructor: Valentin Chiriac (co-fondator Alpin Club Repedea Iaşi în 2004, co-fondator al Săliţei de Căţărat din Iaşi în 2014, ghid montan autorizat A.G.M.R. din 2019, ghid montan autorizat M.E.E.M.A. din 2020).
  • Experiență necesară: Atelierul se adresează începătorilor, celor care caţără la panou, dar nu au făcut încă tranziţia către escalada pe stâncă, precum și celor care au încercat via-ferrata și vor la nivelul următor.
  • Locaţia: Cheile Bicazului (falezele de la Şugău şi Raza Soarelui).
  • Perioada: 22-23 mai 2021.
  • Locul, data și ora întâlnirii: Sâmbătă, 22 mai 2021, ora 09:00, în parcarea aflată la intrarea în Cheile Șugăului.
  • Locuri disponibile: 4 persoane.
  • Cazare/Campare: În mijlocul Cheilor Bicazului, la baza Pietrei Altarului (15 RON / cort / noapte). Cazare se mai găseşte și în apropierea zonei de campare (50 RON / noapte) sau în zona Lacului Roşu, în partea superioară a cheilor. Pentru campare participanţii trebuie să aibă propriul echipament.
  • Transport: Cu mașini personale.
  • Taxă participare: 300 RON (se acordă o reducere de 15% voluntarilor AMC și o reducere de 20% membrilor AMC).
  • Preţul include: Echipamentul tehnic (ham escaladă, cască, espadrile în limita mărimilor disponibile, coardă, carabiniere, bucle expres, sistem filat), instructajul şi ghidajul în zonă, cursul teoretic în format PDF.
  • Prețul nu include: Transportul și cazarea.
  • Formular înscriere:

Începe: