Ce facem

“Voluntar în Carpați”
Program de refacere a infrastructurii turistice montane

Din 2008, refacem traseele montane pentru ca turiștii pasionați de munte să aibă o drumeție mai sigură.
În fiecare an, de primăvara devreme și până toamna târziu, noi suntem în munți cu vopseaua și pensula în mână, și eventual cu un stâlp pe umăr.

Cum?

• vopsim semne noi pe copaci,
  • degajăm poteca de copaci căzuți sau jnepeni
  • montăm stâlpi și săgeți noi
  • curățăm izvoarele
  • reparăm podețele
  • uneori mai recondiționăm și câte un refugiu

Munca e grea dar nu ne plângem.
Dormim la cort și câteodată ne e frig dar priveliștea ne încălzește.
Mâncăm din conservă dar o facem lângă foc unde mâncarea parcă e mai bună.
Stâlpii sunt grei la deal dar mulțumirile turiștilor care ne apar în cale ne dau avânt.

Dacă vrei și tu să trăiești toate aceste provocări alături de noi, te așteptăm să fii “Voluntar în Carpați”. Aici poți să vezi unde suntem acum iar aici poți să te înscrii.

“Și muntele e o școală”
Program de educație montană pentru copii și adulți

Suntem de părere că într-o țară cu atât de mulți munți ca România, educația montană este esențială.
Aceasta ar trebui începută încă din copilărie dar, pentru că “nu e niciodată prea târziu să înveți”, organizăm programe de educație montană atât pentru cei mici cât și pentru cei mari.
Învățăm elemente de bază despre mersul pe munte:

• echipament montan
  • calcularea traseului
  • pregătirea bagajului
  • orientare
  • pericole pe munte

Ne aducem aminte despre flora și fauna din munții Carpați

• cum ne ferim de animalele sălbatice
  • cum reacționăm în caz de întâlnire cu acestea
  • de ce nu rupem florile
  • cum raportăm defrișări ilegale dacă le întâlnim pe traseu

Punctăm și insistăm asupra importanței protecției mediului

• păstrăm natura așa cum e ea
  • nu distrugem
  • nu poluăm
  • nu aruncăm gunoi

Înțelegem cum ne ajută fizic și psihic drumeția și sporturile montane

• despre beneficiile mersului pe munte
  • despre importanța mișcării în natură
  • despre liniște și aer curat

Dacă știi un grup de copii sau adulți care s-ar bucura să învețe toate aceste lucruri într-un mod creativ și interactiv, scrie-ne la: office[at]asociatiamontanacarpati.ro și venim cu drag.

„Prin munți cu AMC”
Program de inițiere în drumeții și sporturi montane

Mers pe munte, alpinism, cățărare, schi, prim ajutor în avalanșă, nimic nu ne este străin. Colegii noștri mai experimentați sunt încântați să împărtășească cu tine și să te învețe toate secretele acestor activități pentru ca tu să-ți trăiești hobby-ul mai relaxat și mai bine pregătit.

Fie că ai început deja să practici un sport montan sau ești doar curios și vrei să vezi dacă iți place, cu ajutorul instructorilor noștri îți vei putea îmbunătăți sau dezvolta abilitățile.

Organizăm cursuri* de:

• alpinism
  • escaladă
  • schi
  • mountain bike
  • alergare montană
  • drumeție
  • prim ajutor

*  Aceste activități sunt realizate contra cost. Costurile diferă de la un atelier la altul. Pentru program și prețuri, te rugăm să ne scrii la: office[at]asociatiamontanacarpati.ro

Te așteptăm!